AVRUPA AJANSI (AVA) İNGİLTERE- İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği ( İADD) 19 Mayıs 2024 Pazar günü, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı çoşkuyla kutladıktan sonra Olağan Genel Kurulunu yaptı. İngiltere ADD gençlerinin hazırladığı 19 Mayıs programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladıktan sonra 4 yaşından beri piyano dersi alan 14 yaşındaki Derin Sarıoğlu’nun çaldığı Türk ve yabancı eserler çok beğenildi.
Daha sonra gençler adına Logo Dans Akademisi’nin kurucusu Eray Logo bir konuşma yaptı.
Ardından Eray Logo ve Ayşe Serçin 2 Şubat 1938’de Ata’mızın onuruna Bursa Belediyesi’nce verilen baloda Ata’mızın o geceki valsi ve arkasından zeybek oyununu oynadılar.
Müzik arasında Ata’mızın kısa bir konuşması verildiği anlarda salonda duygulu anlar yaşandı.
Gençlerin hazırladığı bu güzel sunumlardan sonra Genel Kurula geçildi.
Divan seçimi yapıldı.
Divan Başkanı Serpil Erdemgil,Divan Başkan Yardımcısı Zehra Boysan, Yazman Yılmaz Özdemir ve üye olarak Gülay Deniz Has seçildi.
Başkan Jale Özer Açış konuşmasını yaptı.
Faaliyet raporu ve denetleme raporları okunup aklandıktan sonra seçimler yapıldı. Seçimlerin neticesi aşağıdaki gibidir.
Yeni yönetim Kurulu
Başkan Jale Özer Swailes
Başkan Yardımcısı /Basın Sorumlusu: Dr.Ali Tekin Atalar
Sekreter: Ali Akpınar
Mali İşler/ Sayman: Sevda Bloom
Halkla İlişkiler ve Etkinlikler Sorumlusu: Füsun Kent
Eğitim ve Proje Sorumlusu: Yılmaz Özdemir
Gençlik/ Kültür ve Sanat Sorumlusu:Eray Logo
Yedek Üyeler:
Refik Özsen
Gülay Has Deniz
Denetim Kurulu:
Fuat Karakaş
Ahmet Sapaz
Erol Başarık
Onur ve Disiplin Kurulu:
Sevda Velidedeoğlu
Serpil Erdemgil
Nilgün Ergök
Serdar Yıldızhan
Ece Clarke
Bilim ve Danışma Kurulu:
Prof.Dr.Belma Ötüş Basket
Doç.Dr.Ertan Sarıdoğan
Türker Ertürk
Dr.Mustafa Ataç
Dış Basın Masası:
Betül Nelson
İADD Başkanı Jale Özer'in konuşması
Değerli Divan Yönetimi , Değerli üyelerimiz
Öncelikle İngiltere Atatürkçü Düşünce hepiniz hoşgeldiniz ve şeref verdiniz. İngiltere ADD Gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma,Gençlik ve Spor Bayramı kutlaması nedeniyle hazırladıkları bu program için kendilerini kutluyorum. 19 Mayıs sunumları Atatürk’e ve onun kurduğu Cumhuriyet’e nasıl özenle ve kararlılıkla sahip çıkacaklarını gösterdikleri içinde teşekkür ediyorum..Genclerimiz sayesinde geleceğe olan umudumuz her gün daha da artıyor. Bugün,Türk Ulusu’nun yeniden doğuşunun 105.yılı ve Ata’mızın doğum günü kutlu olsun.
19 Mayıs 1919, gaflet ,dalalet ve hıyanet içinde yönetilmenin sonucu emperyalist güçler tarafından işgal edilen ülkemizde, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan bağımsızlık ateşinin parlamaya başladığı, ve çağdaş,demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin atıldığı gündür.
Mustafa Kemal Paşa Samsun’a ayak bastığında, “1919 Mayıs’19. da Samsun’a çıktım. Memleketimizin vaziyet-i umumiye’ si ‘ şöyle idi” diye başladığı Nutku’nu hatırlayalım. Ülkemizin emperyalistlerce dayatılan SEVR antlaşması yüzünden kaç parçaya bölündüğünü ve bölen emperyalizm ile işbirlikçilik yapanlarını da hatırlayım. Ve hemen o günlerde Mustafa Kemal Paşa’mızın ülkenin diri güçlerine yayınladığı Amasya Tamim’imini yeniden okuyalım..
“Vatanımızı, milletin kendi azim ve kararı kurtaracaktır.”
Ve dönüp bir de şimdiki emperyalizmle işbirlikçi iktidarlar zamanımızda vardığımız bugünlere bakalım. Bu gelinen durum ‘gaflet,dalalet ve hatta hiyanet içinde bulunanlarca hazırlanmıştır. Bunu da hafızamızdan hiç çıkarmadan günümüze dönelim.
Bugün,105 yıl önce olduğu gibi , bu 19 Mayıs ruhu ,ülkeyi kurtarmanın,kurtuluşa yönelmenin anahtar günüdür... Güzel yurdumuzun içinde bulunduğu bu sancılı günler, Atatürk’ümüzün Samsun’da yaktığı ve hiçbir zaman sönmeyecek meşalenin aydınlığında mutlaka bitecektir. 31 Mart 2024 yerel seçimler hepimize umudun bir başlangıcı olmuştur. Bu umud, muhalefet partileriyle,STK’larıyla,meslek odalarıyla ,sendikalarla, üniversitelerle el ele verip birlikte mücadeleyle büyür. Bizler de yurt disinda bunun bir parçası olmak icin elimizden geleni yapacagiz.
Bizler,İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği olarak kuruluşumuzdan bugüne kadar tüm çalışmalarımızdaki hedeflerimizin başında yurt dışında yaşayan gençlerimizin Atatürkçü düşünceyi bir yaşam felsefesi olarak özümsemeleri ve yaşadıkları ülkede eğitimli,aydın birer birey olarak toplumda yer almalarına katkı sunmak gelir.Düzenlediğimiz konferans,seminer ve ulusal bayram kutlamalarında bu bilincin yerleşmesine çalışıyoruz. Diğer bir hedefimiz de Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Yurtta Barış,Dünyada Barış felsefesinin sadece Türkiye’ye değil tüm dünya barışı içinde ne kadar önemli olduğunu hem derneğimiz hem de çatı örgütümüz olan ve halen başkanlığını yürütmekte olduğum Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu üye derneklerleri vasıtasıyla değişik ülkelerde anlatmaya çalışıyoruz. Bugün etrafımızdaki komşuların durumu ve onlarla ilişkilerimize baktığımızda Atatürk’ün büyüklüğünun ve onun neden bir dünya lideri olduğunun en büyük kanıtıdır.
Ancak ülkemizde, özellikle son 22 yıldır TC’nin Kurucusu büyük Önerimiz Mustafa Kemal Atatürk’e ,onun kurduğu Cumhuriyet’e ve kazanımlarına karşı büyük bir saldırıyla karşı karşıyayıderse girdiğiz..Okullarin çok büyük bir bölümünün imam hatip okuluna dönüştürüldüğü Çedes adı altında okullarda imamların derslere girdiği ve son olarak da ilk ve orta eğitim için kapsamlı müfredat tasarısı incelendiğinde din eğitim ve kültürünün müfredatın çok büyük bir kesimini kapsadığı ve inkilap tarihi ve Atatürkçülüğün neredeyse yok derecesinde azaltıldığı görülüyor.Bu tamamiyle Atatürk Cumhuriyetini ve Atatürk’ü unutturma politikasıdır.
E. İTÜ Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Kaya Özgen ve Dokuz Eylül Üniversitesi”nden *Prof. Dr. Esergül Balcı ve ekibinin yaptığı saha çalışmasına göre değerlendirmeler şöyledir:
Eğitim programını sadeleştirmek bahanesiyle Atatürk ve devrimleri, Cumhuriyet ilkeleri ve laiklik gibi olmazsa olmaz ilkelerin ortadan kaldırılması tasarlanıyor. Bu bağlamda tarikat okullarının ve medreselerin giderek yaygınlaştığı bilinmektedir. Öyle ki tarikat okullarındaki öğrenci sayısının 210 bine ulaştığı belirtilmektedir. * Dahası yalnızca İstanbul’da 445 tekke çalışmalarını pervasızca yürütmektedir. Bilinenlerin/tespit edilenlerin yanında apartman katlarında faaliyet gösterenlerin sayısı belirsizdir. Son yıllarda devletin eğitimden adım adım çekildiği gözleniyor; 2012 yılından beri 4 bin 22 ilkokulun kapatıldığı bilinmektedir. Böyle bir dağılımı/programı çağdaş bilim ve teknoloji ile bağdaştırmak mümkün değil. Milli eğitim bakanı da “Cemaatler STK’lerdir, onlarla çalışacağız” diyerek niyeti açıkça ortaya koymuştur. 30 Kasım1925 tarihli 677 sayılı Tekke ve Zaviyelern kapatılması yasası hal yürürlüktedir.Ama anayasaya uyan mı var?
Bu şartlarda Atatürkçü Düşünce Dernekleri’nin sorumlulukları daha da artmıştır.. Bu yüzden dir ki geçtiğimiz faaliyet dönemimizde fikri hür,vicdani hür ve irfani hür nesiller yetiştirilmesine direk katkilari nedeniyle ÇYDD ve Bir Dilek Yetmez egitim projelerine destek verek bircok öğrencilerimizin burs almasina vesile olduk. Tüm bu Çalışmalarımızın ortaya çıkmasında büyük özveri ve öaba gösteren yönetim kurulu arkadaşlarım Dr.Ali Tekin Atalar’a, Yildiz Kalkan’a, Ayse Yumurtacı’ya,
Çigdem Yilmaz’a ve Sebnem Ulucay’a tek tek tesekkürümü borc bilirim. Bizlere maddi ve manevi katkıda da bulunan, siz değerli üyelerimize ,Onur kurulumuza,’Bilim kurulumuza ve denetim kurulumuza ve bizlere güvenerek destek veren tüm sponsorlarımıza,dostlarımıza ve değerli Türk basınına sonsuz tesekkürlerimi sunarım.
Bu vesile ile 19 Mayis Ataturk”u Anma ,Genclik ve Spor Bayramı’mızı tekrar kutlarım,.Her yaştaki gençler olarak izindeyiz Atam.
Genel Kurulumuzun başarılı geçmesini diler, saygılarımı sunarım.
İADD Gençlik/ Kültür ve Sanat Sorumlusu Eray Logo'nun konuşması
Üzerinden tam 105 yıl geçti… 105 yıl önce bugün Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919
yılında Samsun’a ayak basarak İtilaf Devletleri’ne karşı Türk Kurtuluş ve Bağımsızlık
Mücadelesini başlattı. Bu mücadele özgürlük, bağımsızlık ve demokrasi altında bir araya gelmiş
herkesin mücadelesiydi. Bugün sadece Atatürk’e olan bağlılığımızın bir göstergesi olarak değil,
aynı zamanda Atatürk’ün yolunda benimsediğimiz birlik, beraberlik, bağımsızlık, demokrasi ve
laiklik ilkelerini, onun devrimlerini ve medeniyet vizyonunu da ilelebet yaşatmak için burada
toplandık.
Özellikle gençler olarak Atatürk’ün vizyonunu, dünya, bilim ve medeniyet ile
ilgili görüşlerini çok iyi anlamalı ve bu ışıkla çalışmalıyız. Sizlere de önerim bol bol farklı
kaynaklardan okuyun. Hep merak edin, sorgulayın ve araştırın.
Atatürk’ten bilimin önemine ithafen:
“Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürşit ilimdir,
fendir.” demiştir 22 Eylül 1924 yılında verdiği bir konuşmada.
“Gençler! Cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve
irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali
olacaksınız. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz”
Cumhuriyet’in önemine ithafen:
“Cumhuriyet, fikren, ilmen ve bedenen kuvvetli ve yüksek seviyeli muhafızlar ister.” demiştir.
“Milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça savaş bir cinayettir’’ demiştir.
Burada 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlarken Gazi Mustafa Kemal
Atatürk’e ve ideallerine olan bağlılık ve sadakatimiz herkese örnek olmalı. Bir zamanlar pek çok
kişiye hayal gibi gelen devrimlerini genç yaşlı demeden ilelebet yaşamak ve yaşatmak Atamıza
borcumuzdur.
Ve hepsinden önemlisi asla ama asla ümitsizliğe kapılmamalıyız. Bizim kimi zaman umutsuz
diye gördüğümüz durumlar seneler önce Milli Mücadele sırasında Atatürk ve silah arkadaşlarının
durumları ile karşılaştırılabilir mi? Cumhuriyet ve bağımsızlık adına nice imkansızlıklara karşı
durup umutsuzluğa kapılmamış kahramanlarımız pes etmemişken bizler nasıl edebiliriz?
Edemeyiz ve etmeyeceğiz!
“Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.”
Haydi Türk Gençliği, haydi Türk Milleti, Atatürk’ü sadece sözlerimiz ile değil, emeklerimizle
yaşatmaya devam edelim. Onun açtığı yolda adaletin, eşitliğin, laikliğin, demokrasinin ve
bilimin peşinde sarsılmaz birlikteliğimiz ile daha aydınlık yarınlara hep birlikte yürüyelim. Ne
Mutlu Türküm Diyene!